2004 GREYHOUND DERBY

This race was run at Wimbledon on Saturday 5th June 2004.

An excellent clip of the 2004 Greyhound Derby Final lasting 59 seconds.
https://www.youtube.com/watch?v=M_fSg-Zm3aM

Res.

Greyhound

Sire

dam

Betting

Dist.

Time

3

Droopys Scholes (3)

Top Honcho 

Droopys Kristin 

 7/2

 ¾ L

28.62

5

 Big Freeze (5)

 Top Honcho

First to Return

 10/1

 ½ L

28.68

6

 Tims Crow (6)

 Lenson Lad

Churchtown Spice 

 4/1

 Neck

28.72

4

 Rhincrew Seagal (4)

 Droopys Vieri

Rhincrew Armada

 2/1 fav

 2 ¾ L

28.74

2

 Ballymac Kewell (2)

 Droopys Woods

Blonde Returns 

 7/2

 ¾ L

28.96

1

 Fire Height Dan (1)

 Carlton Bale

September Mist

 6/1

  29.04

Droopys Scholes was trained by Ian Reilly in Ireland

Big Freeze was trained by Brian Clemenson at Hove

Tims Crow was trained by Peter Rich at Romford

Rhincrew Seagal was trained by Ray Peacock at Wimbledon

Ballymac Kewell was trained privately by Carly Philpott

Fire Height Dan was trained by Mick Puzey at Walthamstow

The Final

Tims Crow led quickly from the boxes and established a good lead which he maintained until the run in, despite running wide throughout. Droopys was also quickly away, maintaining a middle course and led on the run in to win by ¾ length from the fast finishing, but slow starting Big Freeze. The inside pair both enjoyed trouble free runs without threatening the winner. The favourite, Rhincrew Seagal, was very slowly away and followed a wide course but could never get back on terms.

 

 

 

Walkabout Sid 

 

 

 Head Honcho

 

 

 

 

 Fitzroy Lass

 

 Top Honcho

 

 

 

 

 

 Double Summit

 

 

 Rainbow High

 

 

 

 

 Rainbow Bright

Droopys Scholes

 

 

 

 

 

 

 I’m Slippy

 

 

 Druids Wally

 

 

 

 

 Druids Dalroy

 

 Droopys Kristin

 

 

 

 

 

 Kyle Jack

 

 

 Droopys Fiona

 

 

 

 

 Ballinderry Sand

Derby 2004.JPG (45752 bytes)

Semi Finals took place on Saturday 29th May 2004

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer
FIRE HEIGHT DAN 7/4 M.Puzey (W'stw) BALLYMAC KEWELL 6/1 C.Philpott (Unatt)
SPECIAL TRICK 20/1 L.Jones (W'stw) PREMIER FANTASY 4/7 f S.Graham (Ire)
GREENSIDE WONDER 8/1 D.Pruhs (Peter) DROOPYS SCHOLES 4/1 I.Reilly (Ire)
ESCHOLIDO 8/1 H.Findlay (Unatt) DROOPYS DEMAGGIO 16/1 C.Lister (Unatt)
RHINECREW SEAGAL 13/8 R.Peacock (W'don) BIG FREEZE 7/1 B.Clemenson (Hove)
TIMS CROW 8/1 P.Rich (Romfrd) DROOPYS OASIS 14/1 B.Clemenson (Hove)
Qual. 6 5 1   28.79 Qual. 1 3 5   28.47

Quarter Finals took place on Tuesday 25th May 2004

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer
LENSON MARK 8/1 S.Cahill (W'don) FARLOE VERDICT 7/2 C.Lister (Unatt)
COUNT GELIGNITE 8/1 S.Cahill (W'don) BALLYMAC KEWELL 5/1 C.Philpott (Unatt)
TIMS CROW 5/2 P.Rich (Romfrd) MUSTANG HERO 20/1 B.Clemenson (Hove)
NIAMHS BILL 16/1 J.Ballentine (P.Barr) DROOPYS SCHOLES 2/1 f I.Reilly (Ire)
DROOPYS DEMAGGIO 5/1 C.Lister (Unatt) DROP GOAL JONNY 7/1 T.Soppit (Unatt)
BIG FREEZE 5/4 f B.Clemenson (Hove) ESCHOLIDO 3/1 H.Findlay (Unatt)
Qual. 5 6 3   28.96 Qual. 2 4 6   28.75
Heat 3 SP Trainer Heat 4 SP Trainer
URBAN SPACEMAN 20/1 G.Irving (Unatt) BOWMERS KING 25/1 P.Rich (Romfrd)
MORAL ENIGMA 50/1 S.Cahill (W'don) SPECIAL TRICK 7/1 L.Jones (W'stw)
PREMIER FANTASY 1/2 f S.Graham (Ire) GREENSIDE WONDER 7/1 D.Pruhs (Peter)
BABY HAWK 7/1 J.Mullins (W'stw) FIRE HEIGHT DAN 4/6 f M.Puzey (W'stw)
DROOPYS OASIS 10/1 B.Clemenson (Hove) CENTOUR PARA 3/1 B.Clemenson (Hove)
RHINCREW SEAGAL 5/2 R.Peacock (W'don) NOIRS SEANIE 25/1 S.Cahill (W'don)
Qual. 3 6 5   28.43 Qual. 4 3 2   28.71

Third Round Heats took place on Saturday 22nd May 2004

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
BOWMERS KING 20/1 P.Rich (Ronfrd) LARK BOE 12/1 B.Draper (Sheff) FARLOE VERDICT 4/6 f C.Lister (Unatt)
GREENSIDE WONDER 7/1 D.Pruhs (Peter) LODGEVIEW FLASH 16/1 D.Talbot (Unatt) Vacant   D.Knight (Hove)
KNOCKTOOSH QUEEN 9/4 C.Lister (Unatt DROOPYS SCHOLES Evens I.Reilly (Ire) FARLOE POCKET 10/1 B.Draper (Sheff)
DROOPYS CAHIL 4/5 f I.Reilly (Ire) MATTSMYSON 25/1 G.Sallis (Sittngb) BIG FREEZE 7/2 B.Clemenson (Hove)
VERAS WIZARD 50/1 T.Foster (Unatt) ESCHOLIDO 7/4 H.Findlay (Unatt) TIMS CROW 7/2 P.Rich (Romfrd)
NOIRS SEANIE 14/1 S.Cahill (W'don) DROOPYS OASIS 9/2 B.Clemenson (Hove) COOMLOGANE ROYAL 25/1 F.Taylor (Unatt)
Qual. 2 1 6   29.30 Qual. 3 5 6   28.92 Qual. 1 4 5   29.19
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
COUNT GELIGNITE 12/1 S.Cahill (W'don) MUSTANG HERO 5/1 B.Clemenson (Hove) MALDEN RIO 25/1 M.Locke (W'don)
COOLAGOMA FIGO 16/1 B.Draper (Sheff) FIRE HEIGHT DAN 4/1 M.Puzey (W'stw) KILAHAN CLASSIC 8/1 L.Jones (W'stw)
MANERA SPARK 33/1 J.Mullins (W'stw) BLACK PEAR 20/1 W.Wrighting (Hove) Vacant    
PREMIER FANTASY 1/4 f S.Graham (Ire) DROP GOAL JONNY 5/2 jf T.Soppit (Unatt) LENSON MARK 10/1 S.Cahill (W'don)
DROOPYS CHESTER 12/1 C.Philpott (Unatt) INDIAN RULER 5/2 jf G.Holian (Ire) BALLYMAC KEWELL 6/1 C.Philpott (Unatt)
DROOPYS DEMAGGIO 4/1 C.Lister (Unatt) EXPRESS HANCHO 7/2 B.Clemenson (Hove) RHINCREW SEAGAL 2/9 f R.Peacock (W'don)
Qual. 4 1 6   28.77 Qual. 2 1 4   28.80 Qual. 6 5 4   28.52
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer      
URBAN SPACEMAN 11/4 G.Irving (Unatt) SPECIAL TRICK 5/4 f L.Jones (W'stw)      
MORAL ENIGMA 6/1 S.Cahill (W'don) Vacant          
BABY HAWK 11/4 J.Mullins (W'stw) CENTOUR PARA 5/1 B.Clemenson (Hove)      
PITCH ROCKET 5/2 f W.Davies (M.Keynes) LEGAL CIRCLE 4/1 G.Hutt (Unatt)      
SWIFT STAR 7/1 P.Young (Romfrd) KILMALADY BOY 3/1 J.Lambe (P.Barr)      
LENSON SUPREME 25/1 S.Cahill (W'don) NIAMHS BILL 4/1 J.Ballentine (P.Barr)      
Qual. 3 1 2   28.76 Qual. 3 1 6   28.84      

Second Round Heats took place on Friday 14th and Saturday 15th May 2004

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
JOHNJOES MIRACLE 10/1 C.Lister (Unatt) EYE WILL 7/1 L.Jones (W'stw) THATS THE DEAL 6/1 P.Young (Romfrd)
KILAHAN CLASSIC 12/1 L.Jones (W'stw) LENSON MARK 7/1 S.Cahill (W'don) TOPMEUP 6/1 P.Garland (W'don)
LETHAL LAWYER 8/1 S.Fenwick (Unatt) PENNYS WORTH 3/1 R.Baker (Cov) BOWMERS KING 12/1 P.Rich (Romfrd)
TEXAN FOX 66/1 H.Keightley (Unatt) VERAS WIZARD 33/1 T.Foster (Unatt) ALAMSHAR 4/1 I.Reilly (Ire)
DROOPYS SCHOLES 1/5 f I.Reilly (Ire) NINJA LARK 5/1 P.Young (Romfrd) MORAL ENIGMA 8/1 S.Cahill (W'don)
SLIMS BEST 8/1 J.Reynolds (W'stw) BIG FREEZE 4/5 f B.Clemenson (Hove) FARLOE POCKET 11/10 f B.Draper (Sheff)
Qual. 5 2 1   28.64 Qual. 6 2 4   28.73 Qual. 6 5 3   28.98
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
KNOCKDU LAD 16/1 S.Cahill (W'don) CROPPIES RHEA 10/1 W.Wrighting (Hove) MANERA SPARK 6/1 J.Mullins (W'stw)
BURBERRY BOY 4/1 C.Lister (Unatt) OULART STREET 10/1 M.Barlow (H.Green) LODGEVIEW FLASH 2/1 jf D.Talbot (Unatt)
GOLDMEMBER 7/1 D.Knight (Hove) COUNT GELIGNITE 9/4 S.Cahill (W'don) ALL GOLD 14/1 J.Reynolds (W'stw)
RHINCREW SEAGAL 7/4 R.Peacock (W'don) LISAS DESTINY 8/1 W.Wrighting (Hove) LEGAL CIRCLE 9/2 G.Hutt (Unatt)
ESCHOLIDO 5/4 f H.Findlay (Unatt) LENSON SUPREME 5/1 S.Cahill (W'don) TOORA LOORALOORA 12/1 C.Gardiner (Hove)
DROOPYS DENVER 20/1 J.Mullins (W'stw) DROPPYS DEMAGGIO 5/4 f C.Lister (Unatt) ROCKFOREST PRIDE 2/1 jf D.Pruhs (Peter)
Qual. 4 5 3   28.68 Qual. 6 3 5   28.87 Qual. 1 4 2   29.31
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer Heat 9 SP Trainer
KNOCKTOOSH QUEEN 4/5 f C.Lister (Unatt) FARLOE VILLAGER 10/1 S.Cahill (W'don) PRICELESS JOE 33/1 R.Bicknell (Oxf)
COOLAGOMA FIGO 6/1 B.Draper (Sheff) HALLAM SMUDGER 2/1 f G.Baggs (W'sts) Vacant    
MATTSMYSON 4/1 G.Sallis (Sittngb) SPECIAL TRICK 7/2 L.Jones (W'stw) DROOPYS CAHILL 1/2 f I.Reilly (Ire)
TIGS SLATTERY 8/1 P.Rees (W'don) DROOPYS CHESTER 5/2 C.Philpott (Unatt) DROOPYS VERDI 8/1 P.Young (Romfrd)
DROOPYS KEEGAN 6/1 B.Clemenson (Hove) CENTOUR PARA 7/1 B.Clemenson (Hove) KILMALADY BOY 7/1 J.Lampe (P.Barr)
HONCHOS STORY 16/1 M.Locke (W'don) CLONAKENNY JOHN 9/2 B.Clemenson (Hove) PITCH ROCKET 3/1 W.Davies (M.Keynes)
Qual. 1 2 3   29.05 Qual. 3 5 4   29.32 Qual. 3 6 5   28.68
Heat 10 SP Trainer Heat 11 SP Trainer Heat 12 SP Trainer
BALLYMAC KEWELL 14/1 C.Philpott (Unatt) MUSTANG HERO 7/1 B.Clemenson (Hove) GREENSIDE WONDER 3/1 D.Pruhs (Peter)
WONDERFUL JO 6/1 P.Byrne (W'don) COOLY PANTERA 8/1 B.Clemenson (Hove) MINEOLA STORM 5/1 H.Findlay (Unatt)
RONNIES WICKED 50/1 L.Jones (W'stw) CAVECOURT JON 7/2 C.Lister (Unatt) RONNIES FLIGHT 20/1 L.Jones (w'stw)
LARK BOE 12/1 B.Draper (Sheff) SOLID MONEY 7/2 D.Knight (Hove) SAMMARDAN DAISY 16/1 K.Marlow (Romfrd)
PREMIER FANTASY 1/6 f S.Graham (Ire) DROOPYS OASIS 3/1 jf B.Clemenson (Hove) DROP GOAL JONNY 4/6 f E.Soppit (Unatt)
GLADS BOY 16/1 J.Reynolds (W'stw) INDIAN RULER 3/1 jf G.Holian (Ire) COOMLOGANE ROYAL 5/1 F.Taylor (Unatt)
Qual. 5 1 4   28.84 Qual. 6 1 5   28.85 Qual. 5 1 6   29.06
Heat 13 SP Trainer Heat 14 SP Trainer Heat 15 SP Trainer
NOT SO FAMOUS 8/1 P.Rich (Romfrd) BARAN SHOTGUN 25/1 P.Rees (W'don) FARLOE HACK 11/10 f B.Draper (Sheff)
GIGLIS FIONN 33/1 .K.Mullins (Hove) FARLOE VERDICT Evens C.Lister (Unatt) URBAN SPACEMAN 9/2 G.Irving (Unatt)
PRINCE TOFF 5/1 L.Jones (W'stw) MOYNIES CASH 20/1 C.Lister (Unatt) MUSTANG MIGHTY 16/1 Q.Bevan (Swind)
FIRE HEIGHT DAN 2/5 f M.Puzey (W'stw) EXPRESS HANCHO 7/2 B.Clemenson (Hove) LENSON STAR 16/1 S.Cahill (W'don)
BABY HAWK 7/1 J.Mullins (W'stw) TIMS CROW 6/4 P.Rich (Romfrd) JACK SPARK 9/2 J.Mullins (W'stw)
NOIRS SEANIE 8/1 S.Cahill (W'don) NEWLAWN MURTY 33/1 P.Cusack (Cray) NIAMHS BILL 3/1 G.Ballentine (P.Barr)
Qual. 5 4 6   29.11 Qual. 2 4 5   29.26 Qual. 1 2 6   29.47
Heat 16 SP Trainer            
MAIDEN RIO 8/1 M.Locke (W'don)            
KINDA WILD 2/1 f L.Jones (W'stw)            
BALLYBEG HONCHO 6/1 E.Soppit (Unatt)            
BLACK PEAR 3/1 W.Wrighting (Hove)            
FARLOE DIVIDE 5/1 C.Lister (Unatt)            
SWIFT STAR 3/1 P.Young (Romfrd)            
Qual. 6 4 1   29.46            

First Round Heats took place from Thursday 6th to Friday 8th May 2004

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
EAGLE EYED 16/1 S.Deakin (P.Barr) LETHAL LAWYER 6/1 S.Fenwick (Unatt) FARLOE VILLAGER 14/1 S.Cahill (W'don)
WONDERFUL JO 6/4 f P.Byrne (W'don) FARLOE BRAZIL 7/2 C.Lister (Unatt) RONNIES FLIGHT 5/1 L.Jones (W'stw)
MINEOLA STORM 7/2 H.Findlay (Unatt) PRIZE HERO 33/1 S.Cahill (W'don) KINDA SPOOKY 3/1 L.Jones (W'stw)
ELBONY SUPER 12/1 C.Miller (Sittgb) HONCHOS STORY 50/1 M.Locke (W'don) SPECIAL TRICK 5/1 L.Jones (W'stw)
JACK SPARK 2/1 J.Mullins (W'stw) RHINCREW SEAGAL 4/7 f R.Peacock (W'don) SCARTNA AGLISH 11/10 f L.Jones (W'stw)
FORGOTTEN RIVER 12/1 G.Ballentine (P.Barr) BROWNHILL JOE 7/1 M.Borrelli (Unatt) DROOPYS USHER 16/1 S.Dungey (Sittgb)
Pos. 2 3 5 4 1 6   28.85 Pos. 1 4 5 6 2 3   28.89 Pos. 4 2 1 3 5 6   29.01
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
FARLOE HACK 5/1 B.Draper (Seff) PERSIAN ISLE 20/1 A.Ioannou (Unatt) MUSTANG MIGHTY 20/1 Q.Bevan (Swndn)
MOYAR SWEEP 66/1 R.Peacock (W'don) ORIENT RON 4/1 B.Clemenson (Hove) GOREPORT BAY 5/1 J.Lampe (P.Barr)
CALMDOWN DUKE 12/1 C.Lister (Unatt) PRINCE TOFF 16/1 L.Jones (W'stw) LEGAL CIRCLE 6/1 G.Hutt (Unatt)
DROOPYS CAHILL 5/4 f I.Reilly (Ire) RONNIES WICKED 10/1 L.Jones (W'stw) DROOPYS OASIS 1/2 f B.Clemenson (Hove)
Vacant     LENSON ANTHONY 9/2 S.Cahill (W'don) VELVET REBEL 6/1 P.Laurie (Unatt)
INDIAN RULER 5/2 G.Holian (Ire) TIMS CROW 8/11 f P.Rich (Romfd) Vacany    
Pos. 6 1 4 2 3   29.03 Pos. 6 3 4 2 1 5   29.03 Pos. 4 3 1 2 5   29.12
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer Heat 9 SP Trainer
PENNYS WORTH 4/9 f R.Baker (Cov) MERRY TALENT 5/4 f K.Tester (Hove) MUSTANG HERO 6/4 jf B.Clemenson (Hove)
GREENACRE BRIAN 10/1 R.Peacock (W'don) Vacant   R.Towner (Hove) SEW CRAFTY 8/1 T.Foster (Unatt)
BARAN SHOTGUN 40/1 P.Rees (W'don) GIGLIS FIONN 16/1 K.Mullins (Hove) GLADS BOY 8/1 J.Reynolds (W'stw)
BROKEN BOTTLE 33/1 R.Peacock (W'don) MAN OF MILAN 5/1 T.Meek (H.Green) DRUMWOOD ROAD 8/1 P.Byrne (W'don)
KINDA WILD 5/2 L.Jones (W'stw) CROPPIES RHEA 8/1 W.Wrighting (Hove) NIAMHS BILL 6/4 jf G.Ballentine (P.Barr)
ARBOUR JACK 14/1 J.Foster (Oxfrd) FARLOE DIVIDE 6/4 C.Lister (Unatt) SIR TEN TEE 20/1 S.Cahill (W'don)
Pos. 3 1 5 4 2 6   29.50 Pos. 3 5 6 4 1   29.44 Pos. 1 3 5 2 4 6   28.99
Heat 10 SP Trainer Heat 11 SP Trainer Heat 12 SP Trainer
COOLAGOMA FIGO 5/4 f B.Draper (Sheff) PRICELESS JO 25/1 R.Bicknell (Oxfrd) COOLY PANTERA 3/1 B.Clemenson (Hove)
MUTTONEER 10/1 J.Mullins (W'stw) FARLOE ZORRO 10/1 M.Locke (W'don) FARLOE MARATHON 6/4 f C.Lister (Unatt)
Vacant     NINJA LARK 5/4 f P.Young (Romfd) LARK BOE 4/1 B.Draper (Sheff)
Vacant     PADDOCK RANGER 7/1 D.Freeman (P.Barr) BLUE GLORY 50/1 D.Luckhurst (Cryfd)
JOHNJOES MIRACLE 7/1 C.Lister (Unatt) POOR ALFIE 10/1 J.Reynolds (W'stw) DROOPYS KEEGAN 3/1 B.Clemenson (Hove)
DROOPYS DEMAGGIO 11/8 C.Lister (Unatt) BABY HAWK 7/4 J.Mullins (W'stw) THATSORTOFWAY 50/1 T.Foster (Unatt)
Pos. 6 5 1 2   29.19 Pos. 3 6 1 2 4 5   29.28 Pos. 3 1 5 4 6 2   29.37
Heat 13 SP Trainer Heat 14 SP Trainer Heat 15 SP Trainer
VANCOUVER SPARKY   P.Garland (W'stw) SHELLBEAPPLES   R.Moncrieff (Unatt) DENMARKNICK   P.Rich (Romfrd)
ROBBIE DE NIRO   C.Lister (Unatt) BLONDE RUMBLE   M.Dennis (Unatt) MANERA SPARK   J.Mullins (W'stw)
MAI PEN RAI   G.Andreas (Sittngb) ANVILLE DASHER   P.McCormish WALLINGTON ROY   S.Cahill (W'don)
TULLERBOY LAD   P.Payne (Romfrd) STUDENT PASS   O.McKenna (Ire) Vacant    
KYLEGROVE FLIGHT   D.Knight (Hove) ANNIES DIAMOND   N.McEllstrim (W'st) JONNY LIAR   B.Clemenson (Hove)
SKILFUL TESTER   S.Mavrias (Sittngb) ELWICK REVIEW   D.Wilkinson DROOPYS VERDI   P.Young (Romfrd)
Pos.     Pos.     Pos.    
Heat 16 SP Trainer Heat 17 SP Trainer Heat 18 SP Trainer
HEAD LAD   T.Soppit (Unatt) KILLEIGH GRAND   C.Lister (Unatt SOBERING THOUGHTS   N.McEllstrim (W'd)
BARAN MERCURY   R.Peacock (W'don) MUSTANG McLAREN   R.Peacock (W'don) BAT ON   C.Lister (Unatt)
BLUE MAJESTIC   S.Graham (Ire) UNDER THE KOSH   D.Childs DECEMBER MIST   P.Rees (W'don)
SIDE SAGA   P.Burke WESTCLIFF   C.Lister (Unatt) WESTMEAD HAWK   N.Savva (Unatt)
FLIP ME OVER   M.Daniels FLASHING GEMMA   T.Taylor LENSON ANTHONY   S.Cahill (W'don)
CAULRY KING   A.Johnson BRIGHT JOE   J.Walton HIT THE DRINK   D.Mullins (Romfrd)
Pos.     Pos.     Pos.    
Heat 23 SP Trainer Heat 24 SP Trainer Heat 25 SP Trainer
LENSON MARK 6/1 S.Cahill (W'don) ALAMSHAR 5/2 I.Reilly (Ire) SIESTA ROBBO 5/2 M.Puzey (W'stw)
OULART STREET 10/1 M.Barlow (H.Green) EYE WILL 8/1 L.Jones (W'stw) BALLYBEG KEANO 4/1 E.Soppit (Unatt)
GO RUNNING WILD 12/1 P.Rees (W'don) DROOPYS DA VINCI 50/1 S.Dungey (Sittgb) Vacant    
BLONDE CHIMES 9/2 J.Mullins (W'stw) BULLETS BILL 12/1 P.Buckley (Ire) SWIFT STAR 5/2 P.Young (Romfrd)
RHINCREW SHEARER 25/1 R.Peacock (W'don) Vacant     GOLDMEMBER 2/1 f D.Knight (Hove)
EXPRESS HANCHO 2/5 f B/Clemenson (Hove) DROP GOAL JONNY 1/3 f E.Soppit (Unatt) GOLDSTAR LIAM 8/1 T.Foster (Unatt)
Pos. 6 1 2 4 3 5   29.56 Pos. 6 1 2 4 3   28.81 Pos. 5 4 2 6 1   29.38
Heat 26 SP Trainer Heat 27 SP Trainer Heat 28 SP Trainer
LODGEVIEW FLASH 7/2 D.Talbot (Unatt) SPINNERS CHOICE 5/1 J.Donohoe (Ire) OUT OF TROUBLE 7/2 C.Lister (Unatt)
SOVIET COLORADO 8/1 C.Lister (Unatt) DROOPYS CORLEONE Evs f D.Riordan (Hnlow) MANERA SPARK 5/1 J.Mullins (W'stw)
FIRE HEIGHT DAN 2/5 f M.Puzey (W'stw) CONDOR PASS 33/1 R.Shrinkwin (Hnlw) BO BO 6/1 P.Young (Romfrd)
LENSON SUPREME 12/1 S.Cahill (W'don) NOT SO FAMOUS 4/1 P.Rich (Romfd) FINAL GOAL 50/1 A.Keppie (Poole)
BRIGHT JOE 10/1 D.Steels (Peterb) ROCKFOREST PRIDE 5/2 D.Pruhs (Peterb) PITCH ROCKET 2/1 f W.Davies (M.Kyn)
TRANSFORM MAGIC 20/1 F.Wright (Coven) MAYBE TONIGHT 25/1 J.Davidson (Cryfd) NOIRS SEANIE 9/4 S.Cahill (W'don)
Pos. 3 1 4 6 5 2   29.10 Pos. 5 4 1 2 3 6   29.51 Pos. 5 6 2 1 3 4   29.25
Heat 29 SP Trainer Heat 30 SP Trainer Heat 31 SP Trainer
OCCHI ROSSI 5/4 f H.Findlay (Unatt) FARLOE VERDICT 1/2 f C.Lister (Unatt) GREENSIDE WONDER 2/1 D.Pruhs (Peterb)
LENSON STAR 12/1 S.Cahill (W'don) SPECIAL EVENT 10/1 J.Reynolds (W'stw) TWIGLISH DUDE 33/1 J.Morgan (Oxf)
ARMANI CLASSIC 9/2 L.Jones (W'stw) KINDA SWIFT 12/1 L.Jones (W'stw) DROOPYS CHESTER 7/1 C.Philpot (Unatt)
MATTSMYSON 4/1 G.Sallis (Sittngb) MORAL ENIGMA 12/1 S.Cahill (W'don) ELLENS COUGAR 6/1 B.Draper (Sheff)
MOONROE MICKO 20/1 T.Meek (H.Green) DROOPYS VERDI 12/1 P.Young (Romfrd) BLUE BRITANIA 14/1 T.Dartnall (Read)
CLONAKENNY JOHN 5/2 B.Clemenson (Hove) MUSTANG FASTBACK 4/1 S.Bourke (Ire) SOLID MONEY 4/5 f D.Knight (Hove)
Pos. 4 6 2 3 1 5   29.43 Pos. 1 5 4 6 3 2   28.99 Pos. 1 6 3 4 2 5   29.31
Heat 32 SP Trainer            
URBAN SPACEMAN 5/2 G.Irving (Unatt)            
TOPMEUP 5/1 P.Garland (W'don)            
EMPORIO BOSS 4/1 G.Sallis (Sittngb)            
MAP MAN 4/1 G.Ballentine (P.Barr)            
LILYWHITE ZAMORA 25/1 P.Rees (W'don)            
MOYNIES CASH 9/4 f C.Lister (Unatt)            
Pos. 1 6 2 4 3 5   29.36            

 

SCOTTISH GREYHOUND DERBY (Shawfield)

Winner Trap Sire Dam Time Distance SP
Farloe Verdict 2 Droopys Vieri She Knew 28.79   11/4
Legal Moment 3 Judicial Pride Legal Jan 29.21 5 1/4 4/1
Farloe Marathon 5 Top Honcho Next Deal 29.23 Head 7/1
Cathals Idol 6 Mustang Yank Florida Time 29.51 3 1/2 14/1
Holdyoursilence 4 Top Honcho Misshenrietabell 30.07 7 33/1
World Class 1 Come On Ranger Queen Survivor 30.31 Dist. 11/10

IRISH GREYHOUND DERBY (Shelbourne Park)

Dog Sire Dam Time
Like a Shot Larkhill Jo Black Stone Lace 29.87
Droopys Maldini Droopys Kewell Little Diamond UK 29.94
Disguised Larkill Jo Newbridge Girl 29.99
Droopys Marco Droopys Kewell Little Diamond UK 30.06
Geldrops Touch Droopys Vieri Sporting Cleo 30.24
World Class Come On Ranger Queen Survivor 30.26

Be the first person to provide an account of this final, or to have a picture of the winner, published on this page.  

Email me at johnwslusar@gmail.com