2005 GREYHOUND DERBY

This race was run at Wimbledon on Saturday 2nd July 2005.

Pos.

Greyhound

Sire

dam

Betting

Dist.

Time

1

Westmead Hawk (4)

Sonic Flight

Mega Delight

5/4 fav

1 3/4 L

28.56

2

Blonde Mac (1)

Cool Performance

Carry Special

33/1

 3 L

28.71

3

Blue Majestic (3)

Top Honcho

Marinas Tina

6/1

 1/2 L

28.95

4

Mineola Farloe (5)

Top Honcho

Farloe Dingle

7/1 

  3/4 L

28.99

5

Ningbo Jack (2)

Honcho Classic

Penny's Spotlight

3/1 

SH HD

29.05

6

Geldrops Touch (6)

 Droopys Viera

Sporting Cleo

7/2

  29.06

Westmead Hawk was trained privately by Nick Savva

Blonde Mac was trained privately by Arthur Hitch

Blue Majestic was trained by Seamus Graham in Ireland

Mineola Farloe was trained by Seamus Graham in Ireland

Ningbo Jack was trained privately by Charlie Lister OBE

Geldrops Touch was trained by Owen McKenna in Ireland

The Final

The 5/4 favourite, Westmead Hawk, broke poorly from Trap 4 and was well behind at the first bend. However, he made up ground down the back straight and employed his customary late finish to enable him to peg back and pass the long odds outsider Blonde Mac as they rounded the final bend, and he was able to record a 1 3/4 length victory in 28.56 secs.

First Semi Final on 25th June 2005   Second Semi Final on 25th June 2005
Trap Dog SP Time Dist   Trap Dog SP Time Dist
3 Ningbo Jack 9/2 28.76     3 Mineola Farloe 3 28.77  
2 Blue Majestic 5/2 28.78 HD   2 Westmead Hawk 5/4 f 28.86 1 1/4
5 Geldrops Touch 7/1 28.81 NK   1 Blonde Mac 25/1 28.99 1 1/2
4 Loughteen Flyer 25/1 28.92 1 1/2   5 Lenson Thierry 16/1 29.26 3 1/2
1 Count Gelignite 12/1 29.24 4   6 January Tiger 11/4 29.31 1/2
6 Droopys Marco 5/4 f 29.36 1 1/2   4 Hot Rocks 20/1 29.39 1

First Semi Final

From the 3 box Ningbo Jack was very quickly into his stride and led throughout. Blue Majestic was always close up and took a middle course, running on to just fail by a head, with Geldrops unfancied on the outside managing to run on a further neck behind. There was crowding at the first which put paid to the chances of the favourite Droopys Marco and he finished in last place.

Second Semi Final

The bookmakers had marked it as a 3 dog race, with Westmead Hawk the strongest fancy of the 3 at 5/4 favourite. When the boxes went up it was Mineola Farloe from trap 3 who broke quickest with Blonde Mac. Mineola won the tussle at the first bend and soon led. Blonde went for the rails and challenged throughout, while there was crowding in behind by the other 4 dogs. Westmead Hawk eventually came out best of the crowding and finished strongly, but was eventually beaten by a length and a quarter.

 

 

 

Eaglehawk Star

 

 

Frightful Flash

 

 

 

 

Leggy Waitress

 

Sonic Flight

 

 

 

 

 

Flashy Sir

 

 

Westmead Flight

 

 

 

 

Westmead Kim

Westmead Hawk

 

 

 

 

 

 

Ginger

 

 

Smooth Rumble

 

 

 

 

Follow Through

 

Mega Delight

 

 

 

 

 

Mustang Jack

 

 

Knockeevan Joy

 

 

 

 

Rubys Bridge

Derby2005.JPG (148216 bytes)

Quarter Finals took place on Tuesday 21st June 2005

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer
BALLYMAC NILOC 5/1 C.Philpott (Unatt) JUNIOR MECHANIC 10/1 J.Mullins (W'stw)
ROBBIE DE NIRO 5/2 f C.Lister (Unatt) COUNT GELIGNITE 6/1 S.Bourke (Ire)
NINGBO JACK 3/1 C.Lister (Unatt) TOMS VIEW 3/1 P.McCormish (Nott)
MINELOA FARLOE 7/2 S.Graham (Ire) HOT ROCKS 14/1 P.Buckley (Ire)
LOUGHTEEN FLYER 8/1 J.Faint (Rye.Ho) BLUE MAJESTIC Evens S.Graham (Ire)
CAULRY KING 7/1 A.Johnson (Unatt) VELVET REBEL 9/2 C.Lister (Unatt)
Qual 3 4 5   28.92 Qual 5 2 4   28.88
Heat 3 SP Trainer Heat 4 SP SP
BLONDE MAC 66/1 A.Hitch (Unatt) BLONDE BOSS 7/2 C.Lister (Unatt)
DROP GOAL JONNY 20/1 T.Soppitt (Unatt) ROMEO SAHA 25/1 D.Firmager (Unatt)
BOHERDUFF LIGHT 5/1 O.McKenna (Ire) OUR OCEAN 33/1 G.Baggs (W'stw)
WESTMEAD HAWK 2/1 N.Savva (Unatt) GELDROPS TOUCH Evens O.McKenna (Ire)
BRIGHT JOE 50/1 J.Walton B.Vue) MUSTANG OKEE 8/1 S.Cahill (W'don)
DROOPYS MARCO 4/6 f F.Black (Ire) JANUARY TIGER 3/1 M.Wallis (W'stw)
Qual 4 6 1   28.57 Qual 6 4 5   28.66

Third Round Heats took place on Saturday 18th June 2005

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
BLONDE MAC 33/1 A.Hitch (Unatt) JUNIOR MECHANIC 10/1 J.Mullins (W'stw) CANNY JOURNEY 9/4 jf P.McCormish (Notts)
COUNT GELIGNITE 6/1 S.Burke (Ire) GET ON BLACKIE 7/1 S.Cahill (W'don) HEAD LAD 14/1 T.Soppitt (Unatt)
DROOPYS LEROY 5/4 f I.Reilly (Ire) OUR OCEAN 25/1 G.Baggs (W'stw) HOT ROCKS 9/4 jf P.Buckley (Ire)
NINGBO JACK 9/4 C.Lister (Unatt) TOMS VIEW 11/10f P.McCormish (Notts) CHIPP LAD 4/1 N.Savva (Unatt)
NELLIES TOFFEE 33/1 P.Young (Romfrd) WESTMEAD EAGLE 2/1 N.Savva (Unatt) BRIGHT JOE 14/1 J.Walton (B.Vue)
BIG FREEZE 9/2 B.Clemenson (Hove) LENSON LARSON 7/1 S.Cahill (W'don) VELVET REBEL 4/1 C.Lister (Unatt)
Qual 2 4 1   28.88 Qual 4 1 3   28.87 Qual 6 5 3   28.89
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
BOHERDUFF LIGHT 7/2 O.McKenna (Ire) ROBBIE DE NIRO Evens C.Lister (Unatt) KILLEIGH GRAND 16/1 C.Lister (Unatt)
SLICK KID 66/1 M.McCool (Unatt) ROMEO SAHA 14/1 D.Firmager (Unatt) BAT ON 6/1 C.Lister (Unatt)
DROOPYS MALDINI 9/4 f F.Black (Ire) BALLYAC NILOC 7/1 C.Philpott (Unatt) STUDENT PASS 14/1 O.McKenna (Ire)
MINELOA FARLOE 5/2 S.Graham (Ire) MUSTANG FASTBACK 12/1 T.Dartnall (Reading) WESTMEAD HAWK 5/2 N.Savva (Unatt)
KYLEGROVE FLIGHT 8/1 D.Knight (Hove) SIESTA FRISBY 6/4 M.Puzey (W'stw) JANUARY TIGER 12/1 M.Wallis (W'stw)
GELDROPS TOUCH 3/1 O.McKenna (Ire) HIT THE DRINK 33/1 D.Mullins (Romfrd) DROOPYS MARCO 4/6 f F.Black (Ire)
Qual 6 1 4   28.90 Qual 3 1 2   29.08 Qual 6 4 5   28.60
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer      
DROP GOAL JONNY 4/1 T.Soppitt (Unatt) ROMEO PADDY 11/8 f D.Firmager (Unatt)      
BLONDE BOSS 7/4 C.Lister (Unatt LOUGHTEEN FLYER 4/1 J.Faint (Rye Ho)      
MALTIES MAC 16/1 C.Lister (Unatt) SENAHAL AGATHE 16/1 S.Cahill (W'don)      
BLUE MAJESTIC 6/4f S.Graham (Ire) CAULRY KING 9/4 A.Johnson (Unatt)      
NINJA BLUE 8/1 P.Young (Romfrd) SLY TRICKSTER 16/1 M.Wallis (W'stw)      
ALLFOURPAWS 12/1 G.Brabon (Sittngb) MUSTANG OKEE 6/1 S.Cahill (W'don)      
Qual 4 1 2   28.85 Qual 6 4 2   28.96      

Second Round Heats took place on Friday 10th and Saturday 11th June 2005

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
BALLYMAC NILOC 9/4 C.Philpott (Unatt) BLONDE THUNDER 16/1 A.Hitch (Unatt) FARLOE HOBBS 4/1 B.Draper (Sheff)
DEANRIDGE GEEZA 14/1 P.Young (Romfrd) PEG TOM BLACK 16/1 J.Gibson (B.Vue) DROP GOAL JONNY 6/4 f T.Soppitt (Unatt)
ROMEO SAHA 20/1 D.Firmager (Unatt) ROBBIE DE NIRO 11/10f C.Lister (Unatt) MALTIES MAC 20/1 C.Lister (Unatt)
BRIGHT JOE 25/1 J.Walton (B.Vue) SLICK KID 33/1 M.McCool Unatt TOMAROY TITLE 7/1 M.Dennis (Unatt)
AGASSIS ACE 1/2 f O.McKenna (Ire) ANVILLE DASHER 10/1 P.McCormish (Notts) BUBBLY VERDI 20/1 P.Young (Romfrd)
FUNCHEON MAGPIE 12/1 S.Mavrias (Sittingb) KYLEGROVE FLIGHT 5/4 D.Knight (Hove) JANUARY TIGER 2/1 M.Wallis (W'stw)
Qual 3 1 4   28.91 Qual 3 4 6   28.90 Qual 6 3 2   29.22
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
DROOPYS LEROY 11/10 I.Reilly (Ire) JUNIOR MECHANIC 7/1 J.Mullins (W'stw) VANCOUVER SPARKY 7/4 f P.Garland (W'don)
BALLYMAC PIRES Evens C.Philpott(Unatt) BOBS MEMORY 14/1 P.Rees (W'don) WARREN GUNNER 25/1 A.Green (Crayfrd)
DROOPYS OKOCHA 16/1 T.Soppitt (Unatt) BLUE MAJESTIC 6/4 S.Graham (Ire) DROOPYS BEST 7/2 C.Lister (Unatt)
VELVET REBEL 20/1 C.Lister (Unatt) HEE HAWS BARNEY 5/4f A.Johnson (Unatt) HEAD LAD 14/1 T.Soppitt(Unatt)
NOIRS SEANIE 66/1 S.Cahill (W'don) SMOOTH MARTIN 14/1 N.McEllistrim (W'don) NINGO JACK 9/4 C.Lister (Unatt)
MUSTANG FASTACK 10/1 T.Dartnall (Reading) SENAHAL GATHER 14/1 S.Cahill (W'don) LENSON LARSON 5/1 S.Cahill (W'don)
Qual 6 4 1   29.22 Qual 3 1 6   28.64 Qual 5 6 4   28.97
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer Heat 9 SP Trainer
VALENTIA LEGEND 5/2 jf C.Lister (Unatt) FARLOE MARATHON 10/1 C.Lister (Unatt) BAT ON 4/5 f C.Lister (Unatt
ROMEO PADDY 5/2 jf D.Firmager (Unatt) LISNAFULLAH FLASH 10/1 E.Gaskin (W'stw) HOT ROCKS 5/1 P.Buckley (Ire)
COUNT GELIGNITE 11/4 S.Bourke (Ire) GET ON BLACKIE 10/1 S.Cahill (W'don) JEFFERSON 50/1 S.King (Reading)
CONSPIRACY SEB 12/1 M.Burt (Monmore) GELDROPS TOUCH 2/5 f O.McKenna (Ire) FLASHING GEMMA 50/1 T.Taylor (W'don)
SLICK STORM 25/1 M.McCool (Unatt) ALLFOURPAWS 5/1 G.Brabon (Sittingb) LEMON ALLSTAR 8/1 A.Johnson (Unatt)
SLY TRICKSTER 5/1 M.Wallis (W'stw) DROOPYS SERENA 20/1 D.Knight (Hove) BIG FREEZE 5/2 B.Clemenson (Hove)
Qual 2 3 6   28.88 Qual 4 3 5   28.88 Qual 1 2 6   28.79
Heat 10 SP Trainer Heat 11 SP Trainer Heat 12 SP Trainer
MANERA SPARK 10/1 J.Mullins (W'stw) BLONDE BOSS 5/4 f C.Lister (Unatt) BOHERDUFF LIGHT 2/5 f O.McKenna (Ire)
BELL DEVOTION 4/1 C.Lister (Unatt) DABREEN 12/1 E.Gaskin (W'stw) CANNY JOURNEY 10/1 P.McCormish (Notts)
STUDENT PASS 5/1 O.McKenna (Ire) MINEOLA FARLOE 5/2 S.Graham (Ire) COOLOGANE ROYAL 8/1 F.Taylor (Unatt)
TOMS VIEW 7/4 f P.McCormish (Notts) SOLID MONEY 5/1 D.Knight (Hove ) ANNIES DIAMOND 66/1 N.McEllistrim (W'don)
RANGER BEN 100/1 J.Lambe (P.Barr) NINJA BLUE 7/2 P.Young (Romfrd) TALLY HO SHIMMER 12/1 C.Lister (Unatt)
SIESTA FRISBY 2/1 M.Puzey (W'stw) MINSHALL MARVEL 25/1 T.Kibble (Swindn) CHIPP LAD 6/1 J.Geddis (Peter)
Qual 6 4 3   28.70 Qual 3 1 5   28.88 Qual 1 2 6   29.14
Heat 13 SP Trainer Heat 14 SP Trainer Heat 15 SP Trainer
WALLINGTON ROY 20/1 S.Cahill (W'don) DROOPYS MALDINI 4/7 f F.Black (Ire) BEPE BLACK 4/9 f C.Amphlett (Unatt)
Vacant     RATHMVINE BOY 33/1 A.Johnson (Unatt) PONY MOVER 5/1 B.Draper (Sheff)
RIO LIMO 5/1 D.Riordan (Henlow) WESTMEAD HAWK 4/1 N.Savva (Unatt BLONDE MAC 8/1 A.Hitch (Unatt)
MUSTANG OKEE 6/4 S.Cahill (W'don) LENSON GEOFFREY 33/1 P.Foster (Swindon) OUR OCEAN 25/1 G.Baggs (W'stw)
CAULRY KING 5/4 f A.Johnson (Unatt) KILCAR SILO 5/1 J.Gibson (B.Vue) NELLIES TOFFEE 8/1 P.Young (Romfrd)
HIT THE DRINK 10/1 D.Mullins (Romfrd) LOUGHTEEN FLYER 8/1 J.Faint (Rye Ho) TRIPLE SHIELD 10/1 D.Williams (Unatt)
Qual 5 6 4   28.89 Qual 3 1 6   28.71 Qual 4 5 3   29.01
Heat 16 SP Trainer            
PAWSONS PRIDE 66/1 M.Lavender (Ports)            
KILLEIGH GRAND 10/1 C.Lister (Unatt)            
MARINES DARKIE 10/1 C.Lister (Unatt)            
WESTMEAD EAGLE 4/1 N.Savva (Unatt)            
SHELBOURNE NINA 8/1 B.Clemenson (Hove)            
DROOPYS MARCO 2/5 f F.Black (Ire)            
Qual 6 4 2   28.58            

First Round Heats took place from Thursday 2nd to Saturday 4th June 2005

Heat 1 SP Trainer Heat 2 SP Trainer Heat 3 SP Trainer
TINOPENER 25/1 P.Cusack (Crayford) ROMEO SAHA 5/2 f D.Firmager (Cov) VALENTIA LEGND 7/2 C.Lister (Unatt)
DROP GOAL JONNY 7/2 T.Soppit (Unatt) SIZZLERS TOPMAN 11/4 N.McEllistrim (W'don) DEANRIDGE GEEZA 10/1 P.Young (Romfrd)
RIGGS TOMMY 25/1 D.Knight (Hove) DROOPYS BARRY 8/1 G.Baggs (W'stw) KILKEENY USHER 14/1 P.Young (Romfrd)
DROOPYS LEROY 2/5 f I.Reilly (Ire) PENNYS CADET 12/1 B.Clemenson (Hove) SOLID MONEY 4/7 f D.Knight (Hove)
HI BRUSH STROKES 33/1 T.Head (Poole) COOMIOGANE ROYAL 7/2 F.Taylor (Unatt) HIGH ST BEN 8/1 P.Young (Romfrd)
ALLFOURPAWS 5/1 G.Brabon (Sittngb) SENAHEL AGATHE 4/1 S.Cahill (W'don) OFFICIAL REBEL 10/1 M.Daniels (Unatt)
Pos 4 2 6 1 3 5   28.59 Pos 5 6 1 4 2 3   28.87 Pos 4 1 2 6 5 3   28.89
Heat 4 SP Trainer Heat 5 SP Trainer Heat 6 SP Trainer
HOLDYOURSILENCE 16/1 H.Keightley (Unatt) FARLOE EXIT 4/1 C.Lister (Unatt) VALENTIA CLIMATE 20/1 A.Jenkins (H.Green)
FARLOE HOBBS 4/1 B.Draper (Sheff) FARLOE MARTHON 4/1 C.Lister (Unatt) KEY GIFT 5/1 S.Cahill (W'don)
DROOPYS BEST 6/4 jf C.Lister (Unatt) DABREEN 4/1 E.Gaskin (W'stw) SEOMRA BOND 10/1 H.Keightley (Unatt)
TAIN SLI 16/1 S.Walsh (Harlow) GREAT PROSPECT 12/1 W.Sholz (Germany RIO LIMO 12/1 D.Riordan (Henlow)
CHIPP LAD 6/4 jf N.Savva (Unatt) FAITHS LAD 7/4 f S.Gammon (Crayfrd) FIRE HEIGHT DAN 4/7 f M.Puzey (W'stw)
CASH DARBY 12/1 J.Geddis (Peter) DROOPYS OKOCHA 4/1 T.Soppit (Unatt) LENSON LARSON 4/1 S.Cahill (W'don)
Pos 3 2 5 1 6 4   29.03 Pos 3 6 2 1 4 5   29.24 Pos 5 6 4 2 1 3   29.24
Heat 7 SP Trainer Heat 8 SP Trainer Heat 9 SP Trainer
DROOPYS LENA 3/1 G.Baggs (W'stw) DROOPYS TEDDY 9/2 P.Young (Romfrd) WARRENS GUNNER 10/1 A.Green (Crayfrd)
STORETODOOR SONIC 50/1 J.Walsh (W'don) SLICK STORM 10/1 M.McCool (Unatt) YOUNG LOVE 16/1 B.Clemenson (Hove)
BEPE BLACK 4/1 C.Amphlett (Unatt) Vacant     GOTTABEMAGIC 10/1 M.Locke (Romfrd)
GELDROPS TOUCH 4/6 f O.McKenna (Ire) TUTTLES RONALDO 5/4 f F.Wright (H.Green) BOHERDUFF LIGHT 2/7 f O.McKenna (Ire)
Vacant     VELVET REBEL 3/1 C.Lister (Unatt) MARSHALLS LEADER 20/1 P.Barrett (P.Barr)
SLY TRICKSTER 5/1 M.Wallis (W'stw) NINJA BLUE 3/1 P.Young (Romfrd) DROOPYS SERENA 5/1 D.Knight (Hove)
Pos 3 4 6 1 2   28.84 Pos 6 5 2 1 4   28.77 Pos 4 6 1 5 2 3   28.73
Heat 10 SP Trainer Heat 11 SP Trainer Heat 12 SP Trainer
ROSEWOOD FLASH 50/1 T.Taylor (W'don) KILLEACLE HUGH 16/1 N.McEllistrim (W'don) COOLEEN ELTON 33/1 A.Dale (Mildenh)
DROOPYS LEO 14/1 P.Young (Romfrd) GET ON BLACKIE 9/2 S.Cahill (W'don) SLICK KID 25/1 M.McCool (Unatt)
PAWSONS PRIDE 33/1 M.Lavender (Ports) JO BEO 16/1 S.Mavrias (Sittingb) CANIMER 9/2 C.Lister (Unatt)
TALLY HO SHIMMER 5/4 C.Lister (Unatt) DROOPYS PUMA 8/1 G.Baggs (W'stw) TOMAROY TITLE 5/1 M.Dennis (Unatt)
TERRYDRUM MILL 20/1 R.Yeates (Read) LEMON ALLSTAR 2/1 A.Johnson (Unatt) AIRTECH ROBBO 25/1 P.Young (Romfrd)
KITCAR SOLO 4/6 f J.Gibson (B.Vue) MUSTANG FASTBACK 4/5 f T.Dartnall (Read) SIESTA FRISBY 2/7 f M.Puzey (W'stw)
Pos 6 4 3 2 5 1   28.72 Pos 6 5 2 4 3 1   29.30 Pos 6 4 2 3 1 5   29.18
Heat 13 SP Trainer Heat 14 SP Trainer Heat 15 SP Trainer
VANCOVER SPARKY 6/1 P.Garland (W'stw) SHELLBEAPPLES 12/1 R.Moncreif (Unatt) DENMARKNICK 6/1 P.Rich (Romfrd)
ROBBIE DE NIRO 8/11 f C.Lister (Unatt) BLONDE RUMBLE 10/1 M.Dennis (Unatt) MANERA SPARK 4/5 f J.Mullins (W'stw)
MAI PEN RAI 50/1 G.Andreas (Sittingb) ANVILLE DASHER 6/1 P.McCormish (Nott) WALLINGTON ROY 8/1 S.Cahill (W'don)
TULLERBOY LAD 50/1 P.Payne (Romfrd) STUDENT PASS 1/2 f O.McKenna (Ire) Vacant    
KYLEGROVE FLIGHT 7/4 D.Knight (Hove) ANNIES DIAMOND 33/1 N.McEllistrim (W'don) JONNY LIAR 5/2 B.Clemenson (Hove)
SKILFUL TESTER 100/1 S.Mavrias (Sittingb) ELWICK REVIEW 4/1 D.Wilkinson (Unatt) DROOPYS VERDI 8/1 P.Young (Romfrd)
Pos 1 5 2 6 3 4   28.83 Pos 4 5 3 1 6 2   29.11 Pos 2 6 3 1 5   29.32
Heat 16 SP Trainer Heat 17 SP Trainer Heat 18 SP Trainer
ROXHOLME ERA 4/1 T.Soppit (Unatt) KILLEIGH GRAND Evens C.Lister (Unatt) SOBERING THOUGHTS 6/1 N.McEllistrim (W'stw)
BARAN MERCURY 25/1 R.Peacock (W'don) MUSTANG McCLAREN 20/1 R.Peacock (W'don) BAT ON 5/4 jf C.Lister (Unatt)
BLUE MAJESTIC 9/4 S.Graham (Ire) UNDER THE KOSH 16/1 D.Childs (Unatt) DECEMBER MIST 16/1 P.Rees (W'don)
SIDE SAGA 5/1 P.Bourke (Ire) WESTCLIFF 6/4 C.Lister (Unatt) WESTMEAD HAWK 5/4 jf N.Savva (Unatt)
Vacant     FLASHING GEMMA 20/1 T.Taylor (W'don) LENSON ANTHONY 16/1 S.Cahill (W'don)
CAULRY KING 10/11 f A.Johnson (Unatt) BRIGHT JOE 10/1 J.Walton (B.Vue) HIT THE DRINK 20/1 D.Mullins (Romfrd)
Pos 6 3 1 2 4   29.10 Pos 6 1 5 4 3 2   29.36 Pos 4 2 6 3 1 5   28.91
Heat 19 SP Trainer Heat 20 SP Trainer Heat 21 SP Trainer
BELL DEVOTION 4/6 f C.Lister (Unatt) TIDYPLAYROOM 5/1 D.Knight (Hove) AVAHEEN TOM 50/1 N.McEllistrim (W'don)
FARLOE CRICKETER 8/1 S.Cahill (W'don) BLONDE THUNDER 12/1 A.Hitch (Unatt) ALAMASHAR 8/1 D.Childs (Unatt)
ARDREA CROSS 5/1 M.Locke (Romfrd) TOMS VIEW 1/3 f P.McCormish (Notts) ROXHOLME SILKS 3/1 H.Keightley (Unatt)
MINEOLA FARLOE 7/2 S.Graham (Ire) DROOPYS BEYONCE 25/1 D.Childs (Unatt) MALTIES MAC 7/1 C.Lister (Unatt)
MUSTANG OKEE 5/1 S.Cahill (W'don) LENSON GEOFFREY 16/1 P.Foster (Swindon) MARINES DARKIE 5/1 C.Lister (Unatt)
BULLET BREEZE 25/1 S.Cahill (W'don) APACHE JUNCTION 10/1 A.Bullen (Unatt) WESTMEAD EAGLE Evens N.Savva (Unatt)
Pos 4 1 5 3 2 6   28.95 Pos 3 5 2 4 6 1   28.92 Pos 6 5 4 3 2 1   29.00
Heat 22 SP Trainer Heat 23 SP Trainer Heat 24 SP Trainer
HOT ROCKS 5/1 P.Buckley (Ire) TYRUR DARYL 6/4 f P.Hennessy (Ire) BALLYMAC NILOC 4/5 f C.Philpott (Coventry)
BLONDE CINDY 9/2 C.Lister (Unatt) DEANRIDGE FOX 12/1 I.Reilly (Ire) BLONDE BOSS 2/1 C.Lister (Unatt)
MUSTANG PARK 25/1 R.Peacock (W'don) DROOPYS BYRON 5/2 T.Soppitt (Unatt) PENNYS WORTH 5/1 R.Baker (Coventry)
NINGBO JACK 5/4 f C.Lister (Unatt) OUR OCEAN 20/1 G.Baggs (W'stw) PONY MOVER 10/1 B.Draper (Sheff)
AGASSIS ACE 7/4 O.McKenna (Ire) RATHMINE BOY 8/1 A.Johnson (Unatt) STANDARDS SCRATH 25/1 B.Pierre (Belgium)
COAL TOWN BOY 33/1 D.Porter (Swindon) JANUARY TIGER 5/2 M.Wallis (W'stw) Vacant    
Pos 5 1 4 6 3 2   28.83 Pos 6 5 4 2 1 3   28.77 Pos 2 1 4 5 3   28.81
Heat 25 SP Trainer Heat 26 SP Trainer Heat 27 SP Trainer
FEAR STAR 4/1 C.Philpott (Coventry) BLUE GLORY 14/1 B.Clemenson (Hove) ROMEO PADDY 6/1 D.Firmager (Unatt)
Vacant     HOT CHANCE 10/1 A.Ingram (Romfrd) CANNY JOURNEY 6/1 P.McCormish (Notts)
EXECUTIVE MEMO 5/1 P.Rees (W'don) BUBBLY CHESTER 7/4 C.Philpott (Coventry) Vacant    
NELLIES TOFFEE 8/1 P.Young (Romfrd) RANGER BEN 9/2 J.Lambe (P.Barr) BALLYBRAZIL HERO 5/1 B.Clemenson (Hove)
HEE HAWS BARNEY 2/5 f A.Johnson (Unatt) PEG TOM BACK 11/8 J.Gibsob (B.Vue) DROOPYS MALDINI 1/3 f F.Black (Ire)
TRIPLE SHIELD 33/1 D.Williams (Unatt) MINSHALL MARVEL 12/1 T.Kibble (Swindon) YANKEY DICK 14/1 M.Puzey (W'stw)
Pos 5 6 4 1 3   29.00 Pos 6 5 4 3 1 2   29.13 Pos 5 2 1 4 6   28.49
Heat 28 SP Trainer Heat 29 SP Trainer Heat 30 SP Trainer
BLONDE MAC 7/2 A.Hitch (Unatt) CRACKATOR BLACKIE 5/1 F.Taylor (Unatt) JUNIOR MECHANIC 5/1 J.Mullins (W'stw)
DROOPYS DEVINE 14/1 P.Young (Romfrd) LISNAFULLAH FLASH 7/1 E.Gaskin (W'stw) BALLYMAC KEWELL 6/4 f C.Philpott (Coventry)
SHELBOURNE NINA 9/4 B.Clemenson (Hove) OPUSMINIJOE 16/1 B.O'Sullivan (Crayfrd) COUNT GELIGNITE 7/4 S.Bourke (Ire)
BIG FREEZE 5/4 f B.Clemenson (Hove) BALLYMAC PIRES 4/11 f C.Philpott (Coventry) FLAME OF HOPE 6/1 P.Cusack (Crayfrd)
ABBOT PETE 20/1 M.Puzey (W'stw) THORGILL PETER 50/1 R.Peacock (W'don) FEEL THE PRIDE 6/1 G.Baggs (W'stw)
HOLLYOAK THIN 50/1 T.Taylor (W'don) NOIRS SEANIE 12/1 S.Cahill (W'don) SMOOTH MAN 50/1 N.McEllistrim (W'don)
Pos 3 4 1 2 6 5   29.11 Pos 4 2 6 5 3 1   28.48 Pos 3 6 1 4 2 5   29.06
Heat 31 SP Trainer Heat 32 SP Trainer      
BOBS MEMORY 25/1 P.Rees (W'don) CONSPIRACY SEB 10/1 M.Burt (Monmore)      
BALLYMAC JILLIAN 33/1 R Peacock (W'don) A GAMEMAN 4/1 F.Harvey (Unatt)      
BUY THE RUMOUR 12/1 B.Clemenson (Hove) HI TIP 7/1 T.Head (Poole)      
FARLOE JOEL 6/1 C.Lister (Unatt) JEFFERSON 16/1 S.King (Reading)      
FUNCHEON MAGPIE 6/1 S.Mavrias (Sittingb) DROOPYS SEMMER 5/1 P.Young (Romfrd)      
DROOPYS MARCO 1/3 f F.Black (Ire) LOUGHTEEN FLYER Evens J.Faint (R.House)      
Pos. 6 1 5 4 3 2   28.60 Pos 6 4 1 5 3 2   28.89      

Westmead Hawk picture.JPG (7689 bytes)

SCOTTISH GREYHOUND DERBY (Shawfield)

Winner Trap Sire Dam Time Distance SP
Droopys Marco 6 Droopys Kewell Little Diamond 29.05   4/1
Robbie de Niro 5 Knockeevan Star Whitefort Queen 29.19 1 3/4 5/4
Ballymac Niloc 1 True Honcho Ballymac Pepes 29.37 2 1/4 5/2
Bell Devotion 2 Kiowa Shawnee So Droopys Kristin 29.39 Head 3/1
Barefoot Maestro 3 Staplers Jo Longvalley Jill 29.69 3 3/4 12/1
Ballymac Kewell 4 Droopys Woods Blonde Returns WD    

IRISH GREYHOUND DERBY (Shelbourne Park)

Dog Sire Dam Time
He Said So Top Honcho You Said So 29.66
Droopys Maldini Droopys Kewell Little Diamond UK 30.01
Billy Playback Smooth Rumble Nikitas Song 30.36
Droopys Marco Droopys Kewell Little Diamond UK 30.37
Westmead Hawk Sonic Flight Mega Delight 30.39
Spiral Citrate Top Honcho Ullid Citrate 30.53

Be the first person to provide an account of this final, or to have a picture of the winner, published on this page.  

Email me at johnwslusar@gmail.com