Cheltenham Racecourse History

Although racing took place in Cheltenham as early as 1815 on Nottingham Hill, these were minor flat races, and the first occasion racing was staged on Cleeve Hill was on Tuesday 25th August 1818 when the opening race was won by Miss Tidmarsh, owned by Mr E Jones. However, the first time results were included in the Racing Calendar was in 1819 when a Flat card was witnessed by the Duke of Gloucester who donated 100 Guineas to the prize fund. By 1831 races were being staged at Prestbury, although not on the present day course, and three years later the Grand Annual Steeplechase was run for the first time. In 1839 Lottery won the Grand Annual having previously triumphed in the first Aintree Grand National, but the next year the meeting transferred to Andoversford for a brief period, only to return to Prestbury in 1847. The year 1902 was important in Cheltenham’s history because races moved to Prestbury Park, their present home, for the first time and the Festival was in its infancy. The new stands were completed in 1914 and the present day Festival races, as we know them, began to take shape. The Cheltenham Gold Cup, over 3 ¼ miles, was run for the first time in 1924, with the Champion Hurdle following three years later. The Festival has evolved over the past century into the glorious feast of racing it is today, and it can now be enjoyed from new stands which were opened in November 2015. Currently Cheltenham hosts 15 days racing annually, including the 4 day Festival.
The first Cheltenham race to be included in the Racing Calendar was from the meeting on Wednesday 25th August 1819, with the result shown below:-
Gloucestershire Stakes over 2 miles
1. Champignon, 3 year old brown colt by Truffle owned by Mr Calley
2. Spectre, 4 year old bay colt owned by Mr Bodenham
Sovereign, 6 year old owned by Mr Terrett
The Flyer, 5 year old owned by General Grosvenor
Betting:- 5/4 David, 3/1 Spectre, 4/1 Sovereign

Cheltenham continues to thrive today, whereas nearby Gloucester closed its gates for the final time in 1876.

The earliest record of racing in the Gloucestershire county town of Gloucester was on Friday 24th September 1734 on an oblong course of about a mile and a half around, with a straight run in of just under 2 furlongs, laid out in a meadow near the River Severn. The meeting opened with a £50 Purse which went to White Stockings for Mr Major, beating Lord Portmore’s Mouse and Lord Weymouth’s Whittington. One day later the £30 Purse was won by the Duke of Ancaster’s Crab, with the result shown below. Races continued to be staged on a regular basis until they lapsed after the 1842 meeting and were not re-introduced until October 1861 when the Badminton Stakes went to Violet, while the Gloucestershire Handicap, over a mile, saw Mr T Bell’s Gleam beat Lord Coventry’s Flitch. The final meeting took place on Wednesday 4th October 1876.

Saturday 25th September 1734
Gloucester £30 Purse
1. Crab owned by The Duke of Ancaster
2. Ringtail owned by Sir A Hasilrigg
3. Dunkirk owned by Lord Portmore

I am grateful to Ordnance Survey (© Crown Copyright) for permission to use the map shown below.
With grateful thanks to Richard and Jink Morris-Adams for donating many of the later badges shown below.
1910 Ladies 1913 Ladies 1924 Ladies 1925 Ladies 1929 Ladies
1922 Gents 1922 Ladies 1923 Gents 1923 Ladies 1924 Gents

1924 The GOLD CUP was won by RED SPLASH trained by F Withington and ridden by F Rees.

1925 Gents 1926 Ladies 1927 Ladies 1928 Gents 1928 Ladies

1925 The GOLD CUP was won by BALLINLODE trained by F Morgan and ridden by T E Leader.
1926 The GOLD CUP was won by KOKO trained by A Bickley and ridden by J Hamey.
1927 The GOLD CUP was won by THROWN IN trained by O Anthony and ridden by Mr H Grosvenor.
The CHAMPION HURDLE was won by BLARIS trained by W Payne and ridden by G Duller.
1928 The GOLD CUP was won by PATRON SAINT trained by H S Harrison and ridden by F B Rees.
The CHAMPION HURDLE was won by BROWN JACK trained by A Hastings and ridden by L B Rees.

1930 Ladies 1930 Ladies A 1931 Gents 1931 Ladies 1932 Gents

1929 The GOLD CUP was won by EASTER HERO trained by J Anthony and ridden by F B Rees.
The CHAMPION HURDLE was won by ROYAL FALCON trained by R Gore and ridden by F B Rees.
1930 The GOLD CUP was won by EASTER HERO trained by J Anthony and ridden by T Cullinan.
The CHAMPION HURDLE was won by BROWN TONY trained by J Anthony and ridden by T Cullinan.
1931 Neither the GOLD CUP nor the CHAMPION HURDLE were contested due to frost.
1932 The GOLD CUP was won by GOLDEN MILLER trained by A Briscoe and ridden by T Leader.
The CHAMPION HURDLE was won by INSURANCE trained by A Briscoe and ridden by T Leader.

1932 Ladies 1932 Ladies A 1933 Ladies A 1933 Ladies 1933 Gents

1933 The GOLD CUP was won by GOLDEN MILLER trained by A Briscoe and ridden by W Stott.
The CHAMPION HURDLE was won by INSURANCE trained by A Briscoe and ridden by W Stott.

1934 Gents 1934 Ladies 1935 Ladies 1935 Gents 1936 Ladies

1934 The GOLD CUP was won by GOLDEN MILLER trained by A Briscoe and ridden by G Wilson.
The CHAMPION HURDLE was won by CHENANGO trained by I Anthony and ridden by D Morgan.
1935 The GOLD CUP was won by GOLDEN MILLER trained by A Briscoe and ridden by G Wilson.
The CHAMPION HURDLE was won by LION COURAGE trained by F Brown and ridden by G Wilson.
1936 The GOLD CUP was won by GOLDEN MILLER trained by O Anthony and ridden by E Williams.
The CHAMPION HURDLE was won by VICTOR NORMAN trained by M Balir and ridden by H Nicholson.

1936 Gents 1937 Gents 1938 Ladies 1938 Gents 1939 Gents

1937 The GOLD CUP was not held because of flooding.
The CHAMPION HURDLE was won by FREE FARE trained by E Gwilt and ridden by G Pellerin.
1938 The GOLD CUP was won by MORSE CODE trained by I Anthony and ridden by D Morgan.
The CHAMPION HURDLE was won by OUR HOPE trained by R Gubbins and ridden by Capt. R Harding.
1939 The GOLD CUP was won by BRENDAN'S COTTAGE trained by G Beeby and ridden by G Owen.
The CHAMPION HURDLE was won by AFRICAN SISTER trained by C Piggott and ridden by K Piggott.

1936 Ladies A 1937 Ladies 1939 Ladies 1949 Ladies 1950 Ladies
1940 Gents 1940 Ladies 1946 Ladies 1946 Ladies A 1946 Gents

1940 The GOLD CUP was won by ROMAN HACKLE trained by O Anthony and ridden by E Williams.
The CHAMPION HURDLE was won by SOLFORD trained by O Anthony and ridden by S Magee.
1946 The GOLD CUP was won by PRINCE REGENT trained by T Dreaper and ridden by T Hyde.
The CHAMPION HURDLE was won by DISTEL trained by M Arnott and ridden by R O'Ryan.

1947 Gents 1948 Ladies 1948 Gents 1949 Gents 1950 Ladies

1947 The GOLD CUP was won by FORTINA trained by H Christie and ridden by Mr R Black.
The CHAMPION HURDLE was won by NATIONAL SPIRIT trained by V Smyth and ridden by D Morgan.
1948 The GOLD CUP was won by COTTAGE RAKE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.
The CHAMPION HURDLE was won by National Spirit trained by V Smyth and ridden by R Smyth.
1949 The GOLD CUP was won by COTTAGE RAKE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.
The CHAMPION HURDLE was won by HATTON'S GRACE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.
1950 The GOLD CUP was won by COTTAGE RAKE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.
The CHAMPION HURDLE was won by HATTON'S GRACE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.

1951 Gents 1951 Ladies 1952 Gents 1953 Ladies 1953 Gents

1951 The GOLD CUP was won by SILVER FAME trained by G Beeby and ridden by M Moloney.
The CHAMPION HURDLE was won by HATTON'S GRACE trained by M V O'Brien and ridden by A Brabazon.
1952 The GOLD CUP was won by MONT TREMBLANT trained by F Walwyn and ridden by D Dick.
The CHAMPION HURDLE was won by SIR KEN trained by W Stephenson and ridden by T Moloney.
1953 The GOLD CUP was won by KNOCK HARD trained by M V O'Brien and ridden by T Moloney.
The CHAMPION HURDLE was won by SIR KEN trained by W Stephenson and ridden by T Moloney.

1952 Ladies 1954 Ladies 1955 Ladies 1961 Ladies 1962 Ladies
1954 Gents 1955 Gents 1956 Gents 1956 Ladies 1957 Gents

1954 The GOLD CUP was won by FOUR TEN trained by J Roberts and ridden by T Cusack.
The CHAMPION HURDLE was won by SIR KEN trained by W Stephenson and ridden by T Moloney.
1955 The GOLD CUP was won by GAY DONALD trained by J Ford and ridden by A Grantham.
The CHAMPION HURDLE was won by CLAIR SOLEIL trained by H R Price and ridden by F Winter.
1956 The GOLD CUP was won by LIMBER HILL trained by W Dutton and ridden by J Power.
The CHAMPION HURDLE was won by DOORKNOCKER trained by W Hall and ridden by H Sprague.
1957 The GOLD CUP was won by LINWELL trained by I Herbert and ridden by M Scudamore.
The CHAMPION HURDLE was won by MERRY DEAL trained by A Jones and ridden by G Underwood.

1958 Ladies 1958 Gents 1959 Gents 1959 Ladies 1960 Gents

1958 The GOLD CUP was won by KERSTIN trained by C Bewicke and ridden by S Hayhurst.
The CHAMPION HURDLE was won by BANDALORE trained by J Wright and ridden by G Slack.
1959 The GOLD CUP was won by RODDY OWEN trained by D Morgan and ridden by H Beasley.
The CHAMPION HURDLE was won by FARE TIME trained by H R Price and ridden by F Winter.
1960 The GOLD CUP was won by PAS SEUL trained by A Turnell and ridden by W Rees.
The CHAMPION HURDLE was won by ANOTHER FLASH trained by P Sleator and ridden by H Beasley.

1961 Gents 1962 Gents 1963 Gents 1964 Gents 1964 Ladies

1961 The GOLD CUP was won by SAFFRON TARTAN trained by D Butchers and ridden by F Winter.
The CHAMPION HURDLE was won by EBORNEEZER trained by H R Price and ridden by F Winter.
1962 The GOLD CUP was won by MANDARIN trained by F Walwyn and ridden by F Winter.
The CHAMPION HURDLE was won by ANZIO trained by F Walwyn and ridden by G W Robinson.
1963 The GOLD CUP was won by MILL HOUSE trained by F Walwyn and ridden by G W Robinson.
The CHAMPION HURDLE was won by WINNING FAIR trained by G Spencer and ridden by Mr A Lillingston.
1964 The GOLD CUP was won by ARKLE trained by T Dreaper and ridden by P Taaffe.
The CHAMPION HURDLE was won by MAGIC COURT trained by T Robson and ridden by P McCarron.

1963 Ladies 1964 Ladies A 1967 Ladies 1970 Ladies 1975 Ladies
1965 Gents 1965 Ladies 1966 Gents 1966 Ladies 1967 Gents

1965 The GOLD CUP was won by ARKLE trained by T Dreaper and ridden by P Taaffe.
The CHAMPION HURDLE was won by KIRRIEMUIR trained by F Walwyn and ridden by G W Robinson.
1966 The GOLD CUP was won by ARKLE trained by T Dreaper and ridden by P Taaffe.
The CHAMPION HURDLE was won by SALMON SPRAY trained by A Turnell and ridden by J Haine.
1967 The GOLD CUP was won by WOODLAND VENTURE trained by Fred Rimell and ridden by T.Biddlecombe.
The CHAMPION HURDLE was won by SAUCY KIT trained by Peter Easterby and ridden by R Edwards.

1967 Ladies A 1968 Gents 1969 Ladies 1970 Gents 1971 Ladies

1968 The GOLD CUP was won by FORT LENEY trained by T Dreaper and ridden by P Taaffe.
The CHAMPION HURDLE was won by PERSIAN WAR trained by C H Davies and ridden by J Uttley.
1969 The GOLD CUP was won by WHAT A MYTH trained by Ryan Price and ridden by P Kelleway.
The CHAMPION HURDLE was won by PERSIAN WAR trained by C H Davies and ridden by J Uttley.
1970 The GOLD CUP was won by L’ESCARGOT trained by Dan Moore (Ire) and ridden by T Carberry.
The CHAMPION HURDLE was won by PERSIAN WAR trained by C H Davies and ridden by J Uttley.
1971 The GOLD CUP was won by L’ESCARGOT trained by Dan Moore (Ire) and ridden by T Carberry.
The CHAMPION HURDLE was won by BULA trained by Fred Winter and ridden by P Kelleway.

1971 Gents 1972 Gents 1972 Gents 1973 Gents 1973 Ladies

1972 The GOLD CUP was won by GLENCARAIG LADY trained by Francis Flood (Ire) and ridden by F Berry.
The CHAMPION HURDLE was won by BULA trained by Fred Winter and ridden by P Kelleway.
1973 The GOLD CUP was won by THE DIKLER trained by Fulke Walwyn and ridden by R Barry.
The CHAMPION HURDLE was won by COMEDY OF ERRORS trained by Fred Rimell and ridden by B Smith.

1974 Gents 1975 Gents 1976 Gents 1977 Gents 1978 Gents

1974 The GOLD CUP was won by CAPTAIN CHRISTY trained by Pat Taaffe (Ire) and ridden by B Beasley.
The CHAMPION HURDLE was won by LANZAROTE trained by Fred Winter and ridden by R Pitman.
1975 The GOLD CUP was won by TEN UP trained by J Dreaper (Ire) and ridden by T Carberry.
The CHAMPION HURDLE was won by COMEDY OF ERRORS trained by Fred Rimell and ridden by K White.
1976 The GOLD CUP was won by ROYAL FROLIC trained by Fred Rimell and ridden by J Burke.
The CHAMPION HURDLE was won by NIGHT NURSE trained by Peter Easterby and ridden by P Broderick.
1977 The GOLD CUP was won by DAVY LAD trained by Mick O’Toole (Ire) and ridden by D Hughes.
The CHAMPION HURDLE was won by NIGHT NURSE trained by Peter Easterby and ridden by P Broderick.
1978 The GOLD CUP was won by MIDNIGHT COURT trained by Fred Winter and ridden by J Francome.
The CHAMPION HURDLE was won by MONKSFIELD trained by Des McDonogh (Ire) and ridden by T Kinane.

1979 Gents 1980 Gents 1981 Gents 1982 Junior 1982 Gents

1979 The GOLD CUP was won by ALVERTON trained by Peter Easterby and ridden by Jonjo O’Neil.
The CHAMPION HURDLE was won by MONKSFIELD trained by Des McDonogh (Ire) and ridden by D Hughes.
1980 The GOLD CUP was won by MASTER SMUDGE trained by A Barrow and ridden by R Hoare.
The CHAMPION HURDLE was won by SEA PIGEON trained by Peter Easterby and ridden by Jonjo O’Neill.
1981 The GOLD CUP was won by LITTLE OWL trained by Peter Easterby and ridden by Mr J Wilson.
The CHAMPION HURDLE was won by SEA PIGEON trained by Peter Easterby and ridden by J Francome.
1982 The GOLD CUP was won by SILVER BUCK trained by M Dickinson and ridden by R Earnshaw.
The CHAMPION HURDLE was won by FOR AUCTION trained by M Cunningham (Ire) and ridden by Mr Colin Magnier.

1983 Junior 1983 Gents 1984 Senior 1984 Gents 1985 Senior

1983 The GOLD CUP was won by BREGAWN trained by M Dickinson and ridden by G Bradley.
The CHAMPION HURDLE was won by GAYE BRIEF trained by Mrs Mercy Rimell and ridden by R Linley.
1984 The GOLD CUP was won by BURROUGH HILL LAD trained by Mrs J Pitman and ridden by P Tuck.
The CHAMPION HURDLE was won by DAWN RUN trained by Paddy Mullins (Ire) and ridden by Jonjo O’Neill.
1985 The GOLD CUP was won by FORGIVE ‘N FORGET trained by J Fitzgerald and ridden by M Dwyer.
The CHAMPION HURDLE was won by SEE YOU THEN trained by N Henderson and ridden by Steve Smith Eccles.

1985 Gents 1986 Senior 1986 Gents 1987 Senior 1987 Gents

1986 The GOLD CUP was won by DAWN RUN trained by Paddy Mullins (Ire) and ridden by Jonjo O’Neill.
The CHAMPION HURDLE was won by SEE YOU THEN trained by N Henderson and ridden by Steve Smith Eccles.
1987 The GOLD CUP was won by THE THINKER trained by A Stephenson and ridden by R Lamb.
The CHAMPION HURDLE was won by SEE YOU THEN trained by N Henderson and ridden by Steve Smith Eccles.

Cheltenham NH 1991.JPG (23995 bytes)
1988 Gents 1989 Gents 1989 Senior 1990 Gents 1991-92

1988 The GOLD CUP was won by CHARTER PARTY trained by D Nicholson and ridden by R Dunwoody.
The CHAMPION HURDLE was won by CELTIC SHOT trained by Fred Winter and ridden by P Scudamore.
1989 The GOLD CUP was won by DESERT ORCHID trained by D Elsworth and ridden by S Sherwood.
The CHAMPION HURDLE was won by BEECH ROAD trained by T Balding and ridden by R Guest.
1990 The GOLD CUP was won by NORTON’S COIN trained by S Griffiths and ridden by G McCourt.
The CHAMPION HURDLE was won by KRIBENSIS trained by M Stoute and ridden by R Dunwoody.
1991 The GOLD CUP was won by GARRISON SAVANNAH trained by Mrs J Pitman and ridden by M Pitman.
The CHAMPION HURDLE was won by MORLEY STREET trained by T Balding and ridden by J Frost.

Cheltenham member 1992.JPG (32319 bytes) Cheltenham 1993 junior.JPG (14613 bytes) Cheltenham 1993 senior.JPG (15558 bytes) cheltenham member 1994.JPG (22938 bytes)
1992-3 Junior 1992-3 Member 1993-4 Junior 1993-4 Senior 1994-5 Member

1992 The GOLD CUP was won by COOL GROUND trained by T Balding and ridden by A Maguire.
The CHAMPION HURDLE was won by ROYAL GAIT trained by J Fanshawe and ridden by G McCourt.
1993 The GOLD CUP was won by JODAMI trained by P Beaumont and ridden by M Dwyer.
The CHAMPION HURDLE was won by GRANVILLE AGAIN trained by M Pipe and ridden by P Scudamore.
1994 The GOLD CUP was won by THE FELLOW trained by Francois Doumen (FR) and ridden by A Kondrat.
The CHAMPION HURDLE was won by FLAKEY DOVE trained by Richard Price and ridden by M Dwyer.
1995 The GOLD CUP was won by MASTER OATES trained by K Bailey and ridden by N Williamson.
The CHAMPION HURDLE was won by ALDERBROOK trained by K Bailey and ridden by N Williamson.

Cheltenham 1995 member.JPG (17236 bytes) Cheltenham member 1996.JPG (27189 bytes) Cheltenham 1997.JPG (8785 bytes) cheltenham 1997 senior.JPG (36264 bytes) cheltenham 1998 senior.JPG (40267 bytes)
1995-6 Member 1996-7 Member 1997-8 Member 1997-8 Senior 1998-9 Senior

1996 The GOLD CUP was won by IMPERIAL CALL trained by F Sutherland (Ire) and ridden by C O’Dwyer.
The CHAMPION HURDLE was won by COLLIER BAY trained by J Old and ridden by G Bradley.
1997 The GOLD CUP was won by MR MULLIGAN trained by Noel Chance and ridden by A P McCoy.
The CHAMPION HURDLE was won by MAKE A STAND trained by M Pipe and ridden by A P McCoy.
1998 The GOLD CUP was won by COOL DAWN trained by R Alner and ridden by A Thornton.
The CHAMPION HURDLE was won by ISTABRAQ trained by Aidan O’Brien (Ire) and ridden by C Swan.

Cheltenham 1998.JPG (17304 bytes) chelt99.JPG (12042 bytes) Cheltenham 1999sg.JPG (31341 bytes)
1998-9 Member 1999-2000 Member 1999-2000 Senior 2000 Guest Red 2000 Guest Pink

1999 The GOLD CUP was won by SEE MORE BUSINESS trained by P Nicholls and ridden by M Fitzgerald.
The CHAMPION HURDLE was won by ISTABRAQ trained by Aidan O’Brien (Ire) and ridden by C Swan.
2000 The GOLD CUP was won by LOOKS LIKE TROUBLE trained by Noel Chance and ridden by R Johnson.
The CHAMPION HURDLE was won by ISTABRAQ trained by Aidan O’Brien (Ire) and ridden by C Swan.

Cheltenham 2000 member.JPG (18949 bytes) Cheltenham 2000SG.JPG (43717 bytes) Cheltenham 2001SG.JPG (42856 bytes) Cheltenham NH 2001.JPG (19316 bytes)
2000 Guest Orange 2000-01 Member 2000-01 Senior 2001-02 Senior 2001-02 Member

2001 The GOLD CUP nor CHAMPION HURDLE was contested due to foot and mouth.
2002 The GOLD CUP was won by BEST MATE trained by Henrietta Knight and ridden by J Culloty.
The CHAMPION HURDLE was won by HORS LA LOI III trained by J Fanshawe and ridden by D Gallagher.

Cheltenham 2002.JPG (17790 bytes) Cheltenham 2002p.JPG (27357 bytes) Cheltenham 2003a.JPG (9933 bytes) Cheltenham 2003p.JPG (26339 bytes)
2001 Guest Pink 2002-03 Member 2002-03 Senior 2003-04 Member 2003-04 Senior

2003 The GOLD CUP was won by BEST MATE trained by Henrietta Knight and ridden by J Culloty.
The CHAMPION HURDLE was won by ROOSTER BOOSTER trained by P Hobbs and ridden by R Johnson.
2004 The GOLD CUP was won by BEST MATE trained by Henrietta Knight and ridden by J Culloty.
The CHAMPION HURDLE was won by HARDY EUSTACE trained by D Hughes (Ire) and ridden by C O’Dwyer.

Cheltenham 2004SG.JPG (36156 bytes) Cheltenham 2004.JPG (13468 bytes) Cheltenham 2005.JPG (9640 bytes) Cheltenham 2005j.JPG (40858 bytes) Cheltenham 2005SG.JPG (34013 bytes)
2004-05 Senior 2004-05 Member 2005-06 Not Festival 2005-06 Member 2005-06 Senior

2005 The GOLD CUP was won by KICKING KING trained by T Taaffe (Ire) and ridden by B Geraghty.
The CHAMPION HURDLE was won by HARDY EUSTACE trained by D Hughes (Ire) and ridden by C O’Dwyer.
2006 The GOLD CUP was won by WAR OF ATTRITION trained by Mouse Morris (Ire) and ridden by C O’Dwyer.
The CHAMPION HURDLE was won by BRAVE INCA trained by Colm Murphy (Ire) and ridden by A P McCoy.

Cheltenham 2006k.JPG (56751 bytes) Cheltenham 2006SG.JPG (37948 bytes) Cheltenham 2007SG.JPG (35365 bytes) Cheltenham 2007.JPG (17216 bytes) Cheltenham 2008.JPG (13690 bytes)
2006-07 Member 2006-07 Senior 2007-08 Senior 2007-08 Member 2008-09 Member

2007 The GOLD CUP was won by KAUTO STAR trained by P Nicholls and ridden by R Walsh.
The CHAMPION HURDLE was won by SUBLIMITY trained by J Carr (Ire) and ridden by P Carberry.
2008 The GOLD CUP was won by DENMAN trained by P Nicholls and ridden by S Thomas.
The CHAMPION HURDLE was won by KATCHIT trained by A King and ridden by R Thornton.
2009 The GOLD CUP was won by KAUTO STAR trained by P Nicholls and ridden by R Walsh.
The CHAMPION HURDLE was won by PUNJABI trained by N Henderson and ridden by B Geraghty.

Cheltenham 2009KT.JPG (60532 bytes) Cheltenham 2009AW.JPG (35647 bytes)
2008-09 Not Festival 2009-10 Member 2010-11 Not Festival 2010-11 Member 2011-12 Member

2010 The GOLD CUP was won by IMPERIAL COMMANDER trained by N Twiston-Davies and ridden by P Brennan.
The CHAMPION HURDLE was won by BINOCULAR trained by N Henderson and ridden by A P McCoy.
2011 The GOLD CUP was won by LONG RUN trained by N Henderson and ridden by Mr S Waley-Cohen.
The CHAMPION HURDLE was won by HURRICANE FLY trained by W Mullins (Ire) and ridden by R Walsh.
2012 The GOLD CUP was won by SYNCHRONISED trained by Jonjo O’Neill and ridden by A P McCoy.
The CHAMPION HURDLE was won by ROCK ON RUBY trained by P Nicholls and ridden by N Fehily.

2012-13 Member 2013-14 Member 2014-15 Member 2014-15 Junior 2014-15 Not Festival

2013 The GOLD CUP was won by BOBS WORTH trained by N Henderson and ridden by B Geraghty.
The CHAMPION HURDLE was won by HURRICANE FLY trained by W Mullins (Ire) and ridden by R Walsh.
2014 The GOLD CUP was won by LORD WINDERMERE trained by Jim Culloty (Ire) and ridden by D Russell.
The CHAMPION HURDLE was won by JEZKI trained by Jessica Harrington (Ire) and ridden by B Geraghty.
2015 The GOLD CUP was won by CONEYGREE trained by M Bradstock and ridden by N De Boinville.
The CHAMPION HURDLE was won by FAUGHEEN trained by W Mullins (Ire) and ridden by R Walsh.

       
2015-16 Member        

2016 The GOLD CUP was won by DON COSSACK trained by G Elliott (Ire) and ridden by B Cooper.
The CHAMPION HURDLE was won by ANNIE POWER trained by W Mullins (Ire) and ridden by R Walsh.